Půdorys vs. fotografie

 


 

kitchenVezměme si jeden konkrétní pokoj, který vidíte dobře dokumentovaný na fotografiich. Jedná se o hlavní obytnou místnost, tvořenou kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem s televizí. A fotografie porovnejme s půdorysným zobrazením dispozice.

 

Přiložená prezentace Vám pomůže si uvědomit značení jednotlivých prvků interiéru v půdorysu.

 

Všimněte si, že vysoké skříně v kuchyni (lednice, úložné police do výšky) značíme diagonálně proškrtnutou krabičkou.

 

Dřez a sporák vidíte na ostrůvku - pro oba tyto spotřebiče máme jednoduché značky.

 

Barové židličky se kreslí buď hranaté nebo kulaté - kulatost jim dá takový více "uvolněný" výraz a zajistí, že se tvary v kuchyni malinko rozrazí vnesením kulatosti mezi samé hranaté krabičky.

 

light1

 

 

Čárkovaná čára na hraně pracovní desky, kde sedí lidé na barových židličkách značí, že nad pracovní deskou jsou ještě police ve výšce.

 

Jídelní stůl je jasný a jen upozorníme, že je dobré kreslit židle nezasunuté - lépe je vidět, že je tam dost místa na pohodlné odsunutí.

 

Na pohovkách jsou polštářky - aby půdorys působil "přitažlivě" a bylo lépe poznat, že se jedná o měkké sezení. 

 

Tlustá černá čára v knihovně ukazuje pozici televize.

 

 

Komodky a skříňka jsou jen obdélníčky a protože v půdorysu nejsou vidět výšky - tak nevíme, jak vysoké jsou. To se dozvíme až z 2D pohledu.

 

Konferenční stolek má amébovitý tvar - konkrétní tvar si zde můžeme dovolit, protože ilustrujeme detailní návrh. V obecné rovině na startu projektu by bylo lepší kreslit jen jednoduché geometrické tvary - čtverec, obdélník, kruh, elipsa. Více to dává najevo, že se jedná o hrubou skicu, která se bude dále upřesňovat.

 

Koberec se v půdorysu spíše nekreslí - jeho kontury mohou být zavádějící. Pokud se koberec v půdorsu znázorňuje, pak až ve vybraveném - kde je možnost barvou naznačit, kde končí krytina podlahy a začíná koberec.

plan1 

 

 

 

 

Jak kreslit půdorys - ručně i v počítači

 


 

priklad s_prickouNa obrázku vlevo vidíte ručně zpracovaný (nakreslený) půdorys kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem - půdorys je vytvořen způsobem, který svým studentům doporučujeme jako "první stupeň projektové dokumentace". Typicky se toto zobrazení používá jako podklad na první pracovní schůzku s klientem a jedná se o rámcovou dispozici - prostorovou koncepci "nahrubo".

 

Na obrázku vidíte, jak doporučujeme značit vysoké skříně v kuchyni (diagonálně proškrtnutý čtverec či obdélník), jak hranu horních skříněk (čárkovaná čára), že doporučujeme označit místo, kde je dřez a kde varná deska. Raději, než značky typu "sněhová vločka" či "elektrický blesk" volíme popisky - ty jsou jednoznačné a rozumí jim každý.

 

V obývacím pokoji též vidíte značení pohovky (kreslíme i polštářky - to proto, aby byl obrázek názornější a jasnější) a též značení konferenčních stolků. Obecně doporučujeme v této fázi používat jen jednoduché geometrické (schematické) tvary - kruh, obdélník. Konkrétní tvary - např. dnes módní améby u stolků ve stylu 50. let doporučujeme nechat až na fázi, kdy jsou vybrány konkrétní zařizovací předměty.

 

Ve fázi, kdy se jedná "jen" o naznačení celkového řešení dispozice, je lepší zůstat abstraktní.

 

Na obrázku též vidíte, jak doporučujeme značit stěny (vyšeděním), okna (typická stavební značka). Též si můžete všimnout, že doporučujeme protáhnout stěny do ztracena ... tak se dobře naznačí, že celkový půdorys pokračuje, ale není řešen daným obrázkem.

 

priklad s_prickou_SUStejné řešení a i podobu zpracování výstupu můžete vytvořit pomocí počítačového programu Sketch Up.

 

Vyšedění stěn se provede díky uzavření stěn - to je jediná úprava, kterou je oproti ruční kresbě nutné udělat. Pokud by se stěny neuzavřely, nešlo by je vyšedit.

 

Na obrázku ve Sketch Upu pak vidíte ještě dvě změny - přibyly dveře do ložnice (ty na horním obrázku chybí z nepozornosti) a též vidíte, že do jídelny vedou posuvné dveře v pouzdře a můžete si udělat lepší představu o členění francouzského okna na terasu.  Přesněji je pak zde zobrazeno členění dolních i horních skříněk kuchyně.

 

original domekOriginální podoba půdorysu je uvedena vlevo. Zde vidíte pokoj v kontextu celého domu. Tento výstup se liší tím, že:

 

→  má místo šedých stěn černé (to je zcela na Vaší volbě, jakou použijete barvu)

 

→  pro lednici používá značku sněhové vločky

 

→  pro pečící trouby pak elektrický blesk

 

→  členění skříněk v kuchyni se na obrázku neřeší

 

Další rozdíl je v tom, že toto řešení pracuje s krbem zapuštěným do stěny mezi francouzskými okny na terasu. 

 

 

 

 

Jak se dělá dokumentace kuchyně

 

 


 

furn10Jak projekt postupuje od obecných tvarů k technickému detailu, je třeba začít zpracovávat více a více detailní dokumentaci. Ne každý interiérový designér má tuto činnost rád a někteří ji rádi přenechají truhlářům či kuchyňským studiím. Vždy je ale třeba se snažit dokumentaci přesně pochopit a případně si všimnout nesrovnalostí oproti původnímu záměru. Níže vidíte, že tento typ detailní dokumentace je vlemi složitý a snadno se zde nějaká věc přehlédne. Proto je někdy dobré si podklady nastudovat a pak si ještě s dodavatelem sednout a vše si nechat verbálně vysvětlit a ukázat. Může se zdát, že to je ztráta času, ale NENÍ ... je to dobrá investice do budoucnosti bez stresu a dohadování.

 

Vpravo je obrázek bočního pohledu na kuchyni.

 

Je to 2D výkres, ale "stínovým" způsobem se tam odehrává jakýsi pokus o perspektivní ozvláštění.

 

Vidíte, že obrázek je "vybarvený" a že pro vnitřnosti skříňky nepoužívá šrafu, ale spíš se "jakoby dívá do útrob" ... a tím pádem je vidět dřez. Je to proto, že se jedná o kombinaci "žánrového obrázku a "technického výkresu". Technické výkrey bývají černobílé a textury nezobrazují realisticky.

 

Nyní se do obrázku ponoříme ... všimněte si, že vidíte tloušťku pracovní desky a též i mezery na prsty při otevírání zásuvek.

 

Horní skříňku vidíte z boku ... šedivě. Výška její spodní hrany je 1122 + 328, což se rovná 1 450 mm a z toho vyplývá, že je to 55 cm nad pracovní deskou.

 

Dřevodekor na vertikále je sloup obložený laminem s dekorem dubu.

 

Dřevodekor vlevo nad pracovní deskou je deska, která drží minibar.

 

Zelenkavé "šrámy" značí, kde všude je čiré kalené sklo bránící mastnotě stříkat do obývacího pokoje.

 

U stropu vidíte, že obklad nesahá až přímo ke stropu, ale je tam maličká fuka. 

 

 

furn9Vlevo vidíte půdorysné zobrazení téže kuchyně, ze které pochází tento pohled. Kolečko je digestoř, kterou vidíte i na pohledu výše.

 

Dřez nám vykukuje zpod horní skříňky. A všimněte si, že maličko vidíme dvířka té hrní skříňky - tzn. je to nějak "zfingovaný" půdorys, který navozuje dojem "ptačáku".

 

Též si všimněte, že obrázek naznačuje otevírání dvířek a zásuvek ... jakoby pootevřenou zásuvku pod dřezem a u sporáku. 

 

Je dobré si uvědomit, že takovouhle změť čísel a kót člověk jen tak snadno nezkontroluje ... když neví, po čem jít a sám nemá nákresek svůj:)

 

Tváří v tvář těmto obrázkům je dobré si popřemýšlet, kde se jako interiérová designérka chcete pohybovat Vy ... mnoho designérek se do takovéhohle detailu vůbec nenoří a nechávají jej na svém truhlářovi.

 

Dodají mu hrubou ideu v črtě s pár kótama a proberou to s ním ...

 

... on jim poradí, co by vybral za kování, jak by konstruoval detail ..., ujasní si spolu detaily provedení a on to nacení.

 

Designérka pak předá rozpočet klientům k odsouhlasení a modlí se, že se nic po cestě "nepokazí" a truhlář nebude "kreativní" a když ho něco napadne změnit ... tak se ozve a s designérkou to probere. 

 

Pojďme si ale přiznat, že taková práce se nejmenuje "návrh nábytku na míru" ... maximálně tak "inteligentní specifikace požadavků na důležité znaky řešení":)

 

 

A tady jsou pak fotografie výsledku:

 

furn14

 

furn15

 

furn16